Velká cena LSFF pro film o průlomech v genetice

Velkou cenu LSFF 2019 spojenou získal americký film Lidská přirozenost (Human Nature) režiséra Adama Bolta.

Film se zabývá nedávno objeveným nástrojem editace genů s názvem CRISPR. Jde o zkratku pro „clustered regularly interspaced short palindromic repeat“ – tedy krátké, pravidelně rozmístěné, opakující se palindromatické repetice. V zásadě jde o velmi jednoduchý nástroj, který si příroda vyvinula pro své evoluční hrátky už před miliardou let – jakési biologické nůžky. Protein si pak podle zadání dokáže velmi přesně najít libovolné místo DNA a přestřihnout ji a zreplikovat. Povede však takový nástroj k vymýcení dědičných nemocí nebo třeba k výrobě geneticky naprogramovaných dětí?

 

Velká cena LSFF 2019 s finanční odměnou 1500 euro
film: Lidská přirozenost
režie: Adam Bolt
země původu: USA
CRISPR není jen vědecký objev, jaký se podaří jednou za život. Tento nástroj na přesnou úpravu DNA otevřel zcela novou éru v genetice. Povede k vymýcení dědičných nemocí nebo k výrobě geneticky naprogramovaných dětí? Hlavní cenu LSFF 2019 získává tento snímek za strhující a mimořádně srozumitelné představení všech pro a proti, jež vyvstávají s možností navrhovat naši budoucnost.

 

Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů
film: Mikrobiota: Úžasná moc střev
režie: Sylvie Gilman & Thierry de Lestrade
země původu: Francie
Není to náhoda, že naše útroby hostí miliardy bakterií. Evoluce nás upředla či vystavěla kolem bakteriálních systémů zcela cíleně. Současná věda rozkrývá zvolna důvody, proč tomu tak bylo a proč spokojenost našich drobných souputníků znamená i naši vlastní spokojenost a zdraví. Film získává cenu za dokonalé a názorné zpracování současného stavu poznání lidského mikrobiomu.

 

Cena Provozně ekonomické fakulty
film: Soyalismus
režie: Stefano Liberti / Enrico Parenti
země původu: Itálie
Čína a západní agrobyznys ovládají světovou produkci obilí a masa, dohání tak malé zemědělce ke krachu a přitom ničí životní prostředí. Globální zájmy motivované ziskem akcionářů stojí proti lokálním zájmům přírody i člověka. Film je inspirativním příspěvkem do diskuse o osobní zodpovědnosti spotřebitele a zákazníka a nastavení udržitelných výrobních vztahů.

 

Cena Fakulty tropického zemědělství
film: Řetězec superpotravin
režie: Ann Shin
země původu: Kanada
Řetězec superpotravin je celovečerní dokument zkoumající fakta a mýty, kterými jsou opředeny superpotraviny. Snímek ocenění získává za hluboký vhled do sociálních konotací globalizace zemědělských plodin.

 

Cena Technické fakulty
film: Automobilové války
režie: Véronique Préault / Guy Beauché
země původu: France
Svět se mění, stojíme na prahu nové revoluce, která změní nejen ekonomiku, ale i podobu našich měst. Dokument získává cenu za ucelený filmový pohled na současná řešení rozvoje dopravy v různých částech světa.

 

Cena Fakulty lesnické a dřevařské
film: Lesy bez hranic
režie: Veronika Kastlová
země původu: Česká republika / Czech Republic
Filmový dokument sleduje vývoj rozsáhlého mezinárodního projektu, jehož cílem je studium evropských lesů za podmínek klimatických změn, pojmenování příčin problémů a návrh udržitelných řešení při zakládání nových porostů. Snímek je inspirativním filmovým zachycením komplexního projektu obnovy a údržby lesů.

 

Cena Fakulty životního prostředí
film: Stříbrná větev / Silver Branch
režie: Katrina Costello
země původu: Irsko
Místo klidného života s půdou, po vzoru předků, musel Patrick McCormack vybojovat dlouhý boj o záchranu krajiny i tradičního způsobu života. Dokument je oceněn za niterné zachycení vztahu člověka ke krajině, k tradici a rodině, ale i k přesažným principům, od kterých nelze ustoupit.

 

Cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
film: Krajina za sto let v několika obrazech
režie: Martin Slunečko
země původu: Česká republika
Porota uděluje zvláštní ocenění za svěží a inspirativní filosofické zamyšlení nad tématem projevů klimatických změn dnes a v blízké budoucnosti.

Devátý ročník Life Sciences Film Festivalu proběhl od 4.–8. listopadu na České zemědělské univerzitě v Praze a 30. listopadu v Národní technické knihovně jako Food Film Festival. Dramaturgové prošli přes 984 filmů ze 71 zemí, aby pro návštěvníky LSSF vybrali 27 dokumentárních filmů. Celkem 26 filmů pak bude soutěžit o ceny jednotlivých fakult a o Velkou cenu LSFF spojenou s odměnou 1 500 eur.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.